Bir Sayfa Seçin

İstanbul’un en merkezi noktalarında kampüsleri bulunan Kanada Anaokulu, öğrenci velilerinden en az şikayet alan kurumlar arasında. Bu başarıda en büyük pay sahibi olan özelliklerinden biri ise uyguladığı yenilikçi sistem. Üstelik anaokulu eğitimi almanın çocuklara hayatlarının her evresinde pek çok faydası var. Peki nedir bunlar?

Konuya dair yapılan çalışmalar kaliteli erken çocukluk eğitiminin okul öncesi çocuklara, ailelerine ve topluluklarına çeşitli faydalar sunduğunu gösteriyor. Yakın tarihli bir raporda, çocukluk eğitimi uzmanları, okul öncesi çocukların akranlarıyla etkileşime girdiklerinde en iyi öğrendiklerini, ebeveynlerinden ve eğitimcilerinden iyi muamele gördüklerini ve öğrenmek için kendilerini baskı altında hissetmediklerini belirtiyor.

Uzmanlar ayrıca, çocukların eğitim ve öğretim etkinlikleri günlerinin küçük bir bölümünü oluşturmasına rağmen hayli fazla şey öğrendiklerini, bu da okul öncesi eğitim programlarının etkili olduğunu gösterdiğini ifade ediyorlar. Okul öncesi eğitimin avantajlarından bazıları:

Gelişmiş sosyal davranışlar

Çocuklar, diğer çocuklar ve yetişkinlerle daha iyi ilişki kurmayı öğrenir. Okul öncesi ortam, çocukların başkalarını dinlemelerini ve kendi fikirlerini ifade etmelerini, arkadaş edinmelerini, paylaşmalarını, işbirliği yapmalarını ve davranışlarından sorumlu olmalarını sağlayan hayati beceriler edinmelerini sağlar.

İlkokulda daha iyi performans

Erken eğitim alan çocukların, ilkokul ve sonrasında özel eğitim öğretimine daha az ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir. Kaliteli okul öncesi programları, çocuğun bir ömür boyu hazırlanmasını sağlayacak fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişim için güçlü bir temel oluşturmaya yardımcı olur.

İlgi alanlarında ilerleme

,Çocuklar meraklı olmaya ve yeni şeyler keşfetmeye meraklı olmaya meyillidir. Kaliteli erken çocukluk programları, yeni yaşam deneyimlerinin, yeni ortamların ve yeni arkadaşların keşfedilmesi için fırsatları en üst düzeye çıkarırken, dinleme, grup görevlerine katılma, yönergeleri takip etme ve her biri hayati yaşam becerisini geliştiren bağımsız çalışma becerisi Konsantrasyon

Yaşam boyu öğrenme için motivasyon

Kaliteli erken çocukluk eğitimi alan çocukların ilkokulda daha iyi performans göstermelerine yardımcı olacak şekilde daha güvenli ve meraklı oldukları belirtiliyor. Çocuklar zorlukların nasıl yönetileceğini ve bu durumlar karşısında nasıl çözüm bulacaklarını öğrenebiliyor.